Sneško domaćica

Sneško domaćica

Volim da kuvam i pripremam razna jela, poslastice, peciva, kolače, torte ... za moju porodicu i prijatelje. Uživajte i vi sa nama.

петак, 29. април 2016.

FARBANJE JAJA ZA VASKRS
























VASKRS  je naveći hrišćanski praznik. To je dan kada je Isus Hrist vaskrs i zato se taj dan slavi. Na Veliki petak je Isus Hrist razapet na drveni krst. Kada je umro na krstu, njegovo mrtvo telo je položeno u grob na čiji je ulaz stavljen veliki kamen. Trećeg dana od smrti, po Novom zavetu, on je uskrsnuo. Prve su ga videle Marija Magdalena i jedna njena sledbenica, a posle toga se prikazao i dvojici svojih učenika. Simbolika Isusove smrti je verovanje da je Isus došao svojom smrću i uskrsnućem da spasi čitav svet. Na krstu je umro kako bi sve ljude otkupio od greha a svojim uskrsnućem je raskinuo lance smrti, čime je život pobedio smrt. Poruka Uskrsa je da je ljubav pobedila smrt, da je Isus živ. Uskrs se slavi tri dana i to Veliki četvrtak, Veliki petar i Velika subota a vrhunac je bdenje u noći uoči Uskrsa. Priprema za Uskrs je četrdesetodnevni post, kao vreme sećanja na krsna obećanja i pokore.
Slavljenje Uskrsa je odredio Crkveni Sabor u Nikeji još 325. godine. U Egiptu je ukrašavanje i darivanje jaja na Uskrs bila tradicija stotinama godina. Razmenjivala su se crvena jaja kao simbol kraja Isusovog života i njegovog uskrsnuća. Simboli Uskrsa su i zeke i pilići a jaja se sada farbaju osim u crvenu boju i mnoge druge boje i na razne načine. Prvo jaje se ofarba u crvenu boju i to je Čuvar kuće ili Čuvarkuća i to se jaje čuva do sledećeg Uskrsa, kada se ofarba novo jaje u crvenu boju a čuvarkuća iz prethodne godine se zakopa pored vinove loze.



Citat iz Biblije:

Po suboti, u osvit prvog dana sedmice, dođe Marija Magdalena i ona druga Marija pogledati grob. I gle, nastade žestok potres, jer anđeo Gospodnji siđe s neba, pristupi i odvali kamen i sjede na njega. Lice mu bijaše kao munja, a odjeća bijela kao snijeg. Od straha pred njim zadrhtaše stražari i postadoše kao mrtvi. Kada dakle žene pogledaše, opaziše da je kamen od groba odvaljen; a bijaše vrlo velik.
Zatim anđeo reče ženama: "Znam, vi tražite Isusa Nazarećanina raspetoga. Zašto tražite živoga među mrtvima? Nije ovdje, nego uskrsnu kako reče! Dođite i vidite mjesto gdje je ležao. Sjetite se samo što vam je navijestio dok je još bio u Galileji, kad je govorio: Sin čovječji treba da bude predan u ruke grešnicima, da bude raspet i da treći dan uskrsne. Potecite žurno i javite njegovim učenicima, i Petru, da je ustao od mrtvih. I gle, on pred vama ide u Galileju, ondje ćete ga vidjeti, kako vam reče. Eto, rekoh vam."
A one se žene sjetiše riječi Isusovih, brzo otiđoše s groba te sa strahom i velikom radošću otrčaše da obavijeste njegove učenike. I gle, Isus im iziđe ususret govoreći "Zdravo!" One poletješe k njemu, obujmiše mu noge i ničice mu se pokloniše. Tada im Isus reče: "Ne bojte se! Idite i javite mojoj braći da pođu u Galileju! Ondje će me vidjeti!














POTREBNO JE:

- jaja
- boja za jaja u prahu
- boja za kolače u tečnom stanju
- tempere
- flomasteri
- lak za nokte
- pirinač
- ulje
- šarena hartija
- cveće ili lišće
- ljuska od luka
- boja za kolače u prahu




Klasično kuvanje jaja


Izbeljivanje jaja

Jaja pre prisanja sundjerom

Izbeljena jaja


JAJA FARBANA LAKOM ZA NOKTE


JAJA FARBANA NA PARI


JAJA FARBANA BOJOM ZA KOLAČE


JAJA FARBANA BOJOM ZA JAJA


JAJA FARBANA U LUKOVINI


JAJA FARBANA U PIRINČU








PRIPREMA:

Jaja operite i stavite u odgovarajuću posudu, nalite vodu i stavite malo soli. Kuvajte jaja na tihoj vatri da ne bi popucala.

Boju u prahu pripremite po uputstvu sa kesice i spustite kuvana jaja, prokuvajte par minuta i izvadite iz boje i ostavite na papirni ubrus da se osuše.

Tečnu boju za kolače sipajte po jednu kap u najlon kesicu ili na kesu sipajte po jednu kap više boja i kroz boju provucite jaje da se našara.

Jaja mogu da se stave u metalnu korpicu od friteze koju će te da stavite na posudu sa vodom ali da jaja budu iznad vode. Kada se stvori para i jaja oznoje pospite ih bojom u prahu. Dobićete interesantna šarena jaja.

U šaću sa vodom dodajte lakove za nokte recimo 2 ili 3 boje. Promešajte i stavite jaje i promešajte. Jaje izvadite i ostavvite da se osuši.

Uznite 2 kašike pirinča i stavite u kesicu ili čašu sa poklopcem. Dodajte par kapi tečne boje za kolače, protresite da se pirinač oboji i ubacite jaje. Protresite zajedno jaje i pirinač i dobićete interesantnu šaru.

Jaja možete da ofarbate na klasičan način farbom iz kesice ili ukrasite ih flomasterima.

Možete ih farbati i temperama ili zlatnom, srebrnom bojom, tehnikom voska.

Možete osušene ljuske od luka da iseckate i jaja obložite ljuskom, stavite u čarapu, zavežite i stavite da se kuvaju. Posle kuvanja odstranite čarapu i ljusku.
Na jaja možete da stavite razne cvetove ili listiće interesantnih oblika, zamotate ih u čarapu i kuvate u boji ili lukovini.

Možete da koristite i tehniku dekupaža sa salvetama.

Mogu da se rade i mozaici od polomljene ljuske od jaja ili šarenog papira koji se lepe belancetom za jaje.


Evo jedan od načina farbanja sa lukovinom: Količina jaja po želji, lukovina kojom ćete prekriti jaja sa svih strana, 1 kašika ulja, 1 kašika soli, malo bibera, 1 kašika sirćeta i voda da prekrije jaja. Sve kuvati zajedno oko 2 sata na laganoj vatri.


Izbeljena jaja možete da farbate i tako što kesicu boje za kolače u prahu rastvorite u čaši vrele vode. Potopite jaje i ostavite dok ne primi boju do željene nijanske.

Ima još puno načina na koja mogu jaja da se ofarbaju samo pustite mašti na volju. 

Ofarbana jaja premažite faticom umočenom u ulje da bi imala sjaj.


Savet: Da bi izbeleli jaja stavite ih u vodu sa sirćetom i solju. Na 1,5 l vode doda se 1 l alkoholnog sirćeta i nekoliko kašikica soli. Sve kuvajte 15-20 minuta i sva nečistoća će izaći u vodu. Prospite tu vodu i sipajte čistu. Sada svako jaje protrljajte sundjerom i isperite ispod mlaza vode. Dobićete potpuno bela jaja.












































Srećan Vaskrs!



Evo još nekih sličica od ranije:














Prijatno!
















среда, 27. април 2016.

PITA SA PRAZILUKOM I SOJINIM LJUSPICAMA

















POTREBNI SASTOJCI:



- 500 g kora za pitu
- 300 g praziluka
- 2 glavice crnog luka
- 100 g sojinih ljuspica
- morska so po ukusu
- biber po ukusu
- 1 dl maslinovog ulja
- 3 dl mineralne vode
- 1 kašika gustina
- 1 prašak za pecivo
- susam













PRIPREMA:


Sojine ljuspice potopiti u vreloj vodi da ogreznu i ostaviti da upiju vodu i omekšaju, nekih desetak minuta. Ako nisu pokupile svu vodu ocediti ih.

Prazi luk očistiti, oprati i iseći na kolutiće. Crni luk očistiti i iseći na kockice. Luk staviti u tiganj sa 1 kašikom maslinovo ulja i propržiti. Začiniti morskom solju i biberom po ukusu. Dodati sojine ljuspice i kratko propržiti sve zajedno da se povežu ukusi.

Tepsiju obložiti papirom za pečenje i prvo staviti 2 kore. Rasporediti nekoliko kašika fila pa opet stavite 2 kore i tako redjajte dok ne utrošite sav materijal.

Složenu pitu isecite na kocke. Napravite preliv od mineralne vode, maslinovog ulja, praška za pecivo i gustina i prelite pitu. Ostavite da upije tečnost. Pospite odozgo susam i stavite u zagrejanu rernu na 180 C stepeni da se peče. 

Kada pita lepo porumeni smanjite temperaturu na 150 C stpeni i ostavite još malo da se dopeče. Gotovu pitu izvadite iz rerne, pokrite i ostavite da se prohladi. Seći kocke po već isečenim rezovima i poslužiti.













Prijatno!

понедељак, 25. април 2016.

SLANE KIFLICE SA KUKURUZNIM BRAŠNOM







Razne vrste brašna, koje mogu sada da se nabave na našem tržištu, nam daju mogućnost da pravimo testo i kolače na različite načine i da ne koristimo samo belo pšenično brašno kao što su nekad radile naše majke. Probala sam da napravim kiflice od 3 vrste brašna, pšeničnog, speltinog i kukuruznog. Mogu samo da kažem da su bile odlične i smazali smo ih za čas. Sledeći put ih pravim bez pšeničnog brašna jer me interesuje kakve će tada biti. Mali eksperimenti nisu nikad na odmet i zato probajte, nećete se pokajati.










POTREBNI SASTOJCI:

Za testo:

- 300 g VEGA brašna T-400 meko
- 100 g speltinog integralnog brašna
- 200 g VEGA kukuruznog žutog (može i belo) integralnog brašna
- 1 kesica suvog kvasca ili 1/2 svežeg
- 1 kašičica fruktoze u prahu
- 1 kašičica sitne morske soli
- 1 šolja (2dl) surutke ili 2 kašičice surutke u prahu
- 2+1 kašike maslinovog ulja
- 1,5 šolja tople vode

Za fil:
- 250 g sira (sitnog ili u kriškama)

Za premazivanje:

- 1 kašičica kurkume u prahu
- 3 kašike surutke

Za posipanje:

- 2 kašike susama (maka, kima, lana, morske soli)
- oko 50 g putera 



 

PRIPREMA:


U dublju posudu za mešenje stavite sve suve sastojke i promešajte da se pomešaju ravnomerno. 




 

Sada dodajte tečne sastojke i sve umesite rukama ili mikserom, nastavci za testo. Testo treba da bude kompaktno, meko ali da se odvaja od posude. Zato prilikom mešenja ako je testo suvo dodajte još malo vode ili ako je previše vlažno i lepi se dodajte još malo integralnog kukuruznog brašna.

Testo premažite sa 1 kašikom ulja, pokrite providnom folijom ili kuhinjskom krpom i ostavite da se duplira.










Sada testo samo malo kašikom probodite da testo padne i kašikom vadite testo, provaljate rukama da napravite lopticu i odmah jopticu razvucite dlanom da dobijete duguljastu formu, koja je na jednom kraju malo šira.

Na širi kraj testa stavite kašičicu sira ili kocku ako je sir u komadu. Urolajte kiflicu i krajeve gurnite malo unutra, kao kod sarme, da fil ne bi cureo tokom pečenja.

Kiflice slažite, sa malim razmakom, u tepsiju obloženu papirom za pečenje. 

Napravite smesu za premazivanje od kurkume i surutke. Ako nemate surutku možete da upotrebite surutku u prahu rastvorenu u malo vode. Može i mleko ili obična voda.

Ovom smesom uz pomoć četkice namažite kiflice i pospite susamom.

Stavite na svaku kiflicu po listić putera.

Ostavite kiflice da se odmore dok rernu zagrejete na 200 C stepeni.

Stavite kiflice da se peku dok ne porumene.

 




Gotove kiflice izvadite iz rerne, pustite da se malo prohlade i poslužite.

Od ove količine testa se dobije 13 kiflica. Ako ste sujeverni pokušajte da izvučete 12 ili 14 kiflica.














Prijatno!

недеља, 24. април 2016.

POSNI KOLAČIĆI SA BANANAMA








Ove posne kolačiće sam pravila po receptu naše Gage sa bloga http://gagasrce.blogspot.rs/2016/04/posni-kolacici-od-banana-i-ovsenih.html?spref=fb. Mogu da kažem da su izvrsni, zdravi kolačići, prijatnog ukusa i preporučujem da ih probate. Doduše ja sam napravila male izmene u odnosu na original recept jer sam dodala ovsene mekinje i umesto oraha lešnike. Moraću da isprobam i druge varijante ovih kolačića, koje je predložila Gaga na svom blogu http://gagasrce.blogspot.rs/ .









POTREBNI SASTOJCI:

Za testo:

- 3 manje banane (oko 200 g očišćene)
- 100 g ovsenih pahuljica
- 50 g ovsenih mekinja (kikiriki, badem, lešnik, kokos, susam)
- 50 g suvog groždja (brusnice, borovnice, aronija, smokva, urma)

- po želji mogu da se dodaju vanila, cimet, čokoladni komadići

Još je potrebno:

- 15 komada celih lešnika 




















PRIPREMA:



Oljuštiti banane i viljuškom ih izgnječiti. To sam radila u istoj posudi u kojoj sam pre toga napravila smesu za RASPUCANE KEKSIĆE, pa se zato na slici vidi kao da je činija prljava a ja sam smatrala da nema potrebe da je perem jer sam prvo pravila čokoladne keksiće a posle ove sa bananama. Možda nisam u pravu a ja smatram da ne treba sebi praviti dodatni posao ako baš ne mora.

Dodati ovsene mekinje, ovsene pahuljice i suvo groždje i dobro ih sjedinite. Ako je testo previše dodajte još ovsenih pahuljica. Nisam dodatno sladila jer nije bilo potrebe za tim, a vi ako smatrate da po vašem ukusu treba dodajte med, steviju, fruktozu. Banane i suvo groždje imaju dovoljno slatkoće, bar po mom ukusu.

Kašičicim sam vadila smesu i pravila loptice rukama i jeste smesa bila mekana ali je mogla da se lepo oblikuje jer se nije lepila za ruke.

Loptice složite u pleh obložen papirim za pečenje. Malo ih pritisnite do debljine koju želite, da podsećaju na keksiće. U sredinu svakog stavite celi lešnik i malo ga pritisnite da se lepo spoji sa keksićima.

Staviti keksiće u zagrejanu rernu na 200 C stepeni da se peku. To je otprilike nekih 10 minuta tek da porumene. Koristila sam topli vazduh u toku pečenja, ako vaša rerna ima tu opciju, a ako nemate to nije toliko važno.

Izvadite keksiće iz rerne, prohladite i poslužite kao desert ili obrok za doručak ili večeru uz napitak po želji.

Keksići dok ih jedete imate utisak da su unutra orasi a ne ovsene pahuljice i mekinje, tako da ako ste skeptični što se ukusa tiče, slobodno ih napravite jer su izvanredni. Ni manje sastojaka ni lepših keksića.










Prijatno!

HRONO HLEB







Hrono hleb je danas postao namirnica modernog vremena. Meni se inače dopada jer uvek možete da napravite drugačiji hleb. Naime kombinacije brašna su sve dozvoljene, tako da ga obožavam i nikad nisam napravila dva ista hleba. Uz pomoć VEGINOG brašna ovo je lako izvodljivo.











POTREBNI SASTOJCI:


- 100 g integralnog speltinog brašna
- 300 g crnog pšeničnog brašna T-950
- 200 g VEGA heljdinog integralnog brašna
- 200 g VEGA integralnog belog kukuruznog brašna
- 2 kašike susama
- 1 kašičica mlevenog ili u zrnu kima
- 1 šaka bundevinih semenki
- 2 kašike bundevinog brašna
- 1 kesica praška za pecivo
- 1 kašičica sode bikarbone
- 1 kašika soka od limuna
- 1 kašičica morske soli
- 2+1 kašika maslinovog ili nekog drugog ulja
- 5 - 6 šolja (2dl) vode













PRIPREMA:


U dublju posudu staviti sve suve sastojke i promešati ih da se sjedine. U sredinu brašna napraviti udubljenje i tu sipati 2 kašike ulja, sok od limuna i deo vode.

Mešajte smesu varjačom ili mikserom, nastavci za testo, uz postepeno dodavanje vode sve dok se brašno ne poveže u gusto lepljivo testo, koje se malo teže odvaja od posude. Odozgo pospite 1 kašiku ulja, pokrite i ostavite oko 2 do 3 sata da stoji. Možete praktično da zaboravite na njega. Ja obično uveče oko 8 to zamesim i u 12, kada je jeftinija struja uključim da se peče.

Videćete da će testo početi da se diže, kao kada stavite kvasac, ali to tako treba. Uključite rernu da se zagreje na 200 C stepeni. Za to vreme testo promešajte i preručite u pleh, oblika po želji, obloženu papirom za pečenje. U zagrejanu rernu, u kojoj uvek trebate da imate šerpicu sa vodom koja stvara vodenu paru, stavite hleb da se peče 60 minuta.

Pečen hleb izvadite iz rerne i pleha zajedno sa papirom. Odvojite papir ali ga ostavite ispod hleba koji sada stavite na rešetku, pokrite kuhinjskom krpom i ostavite da se ohladi.


















Prijatno!