Jednostavna pita koja se brzo pravi jer nemate ništa da mutite već koristite suve sastojke i voće po želji. Ovaj put sam koristila kupine iz kompota koji sama pravim inače možete da upotrebite sveže ili zamrznuto voće. Lako se pravi a može da se pravi i u dane posta ako upotrebite posni margarin. Recept je uradjen u saradnji sa C Slatka tradicija.
C dodaci za kolače
POTREBNI SASTOJCI: - 2 šolje brašna (šolje su od 2 dl) - 1 šolja C šecer u prahu + za posipanje - 2 šolje C psenicni griz - 1+1 kesica C vanilin šećera - 1 kesica C prašak za pecivo - 125 g margarina (može i posni) - 2 tegle domaćeg kompota od kupina (mogu i sveže ili zamrznute)
PRIPREMA: Kompot od kupina prespite u cediljku da se ocedi višak tečnosti. U dublji sud stavite brašno, pšenični griz, šećer u prahu, 1 vanilin šećer i prašak za pecivo. Sve dobro izmešajte. Margarin istopite . Uzeti kalup 40x20 i obložite ga papirom za pečenje koji ste pokvasili hladnom vodom i ocedili. Papir podmažite sa par kašika margarina. Sada, koristeći istu šolju, na dno kalupa sipajte 1,5 šolju smese i ravnomerno rasporedite. Nanesite pažljivo polovinu kupina. Opet sipajte 1,5 šolju smese i drugu polovinu kupina. Odozgo sipajte ostatak smese i lepo rasporedite po celom kolaču. Preko kašikom sipajte otopljen margarin i rasporedite po vrhu kolača. Na kraju pospite jednom kesicom vanilin šećera. Uključite rernu da se zagreje na 180 C stepeni sa ventilatorom, i stavite da se kolač peče. Kada lepo porumeni i uhvati koricu negde oko 40 minuta, kolač je gotov. Izvadite ga iz rerne, pokrite i ostavite da se ohladi. Kolač izvadite zajedno sa papirom za pečenje iz kalupa. Isecite kolač na kocke, pospite šećerom u prahu i poslužite.
Mafine svi obožavamo. Jednostavan recept za ovaj kolač nam ostavlja mogućnost različitih kombinovanja. Ovaj put sam dodala svež ananas. Trenutno može da se kupi u našim radnjama po povoljnoj ceni a ipak je zdraviji svež nego onaj iz konzerve. Mafini su odlični i anans svojim kiselkastim ukusom im je dao svežinu tako da smo ih pojeli čini mi se brže nego što mi je trebalo da ih napravim. Recept je uradjen u saradnji sa C Slatka tradicija.
Prvo očistite ananas i odmerite 300 g te ga isecite na kockice i pustite da se ocedi. U dublju posudu izlomite jaja, dodajte šečer i C vanilin šećer te mikserom umutite u penastu masu. Dodajte ulje, jogurt i mleko te promešajte. Na kraju umešajte pomešan puding, brašno, čvrstin, prašak za pecivo i sodu bikarbonu. Pripremite kalup za mafine običan u koji stavite korpice ili silikonski. U svaku korpicu sipajte smesu do pola a zatim dodajte komadiće ananasa. Stavite da se peče u zagrejanu rernu na 180 C stepeni oko 20 do 30 minuta i dok ne porumene. Izvadite ih rerne i ostavite da se prohlade te poslužite. Možete da ih dodatno obogatite šlagom ili da pospete šećerom u prahu. U ovom slučaju nisam ništa dodavala.
Mesec maj je prepoznatljiv po mirisu zove, biljke u obliku žbuna ili drveta poznata u narodu i kao bazga. To je listopadno dvrvo koje kada procveta beli se od sićušnih cvetova bele boje i opojnog mirisa. Beli cvetići su skupljeni u krupne, štitaste, pljosnate cvasti čija širina može biti i 20 cm. Plod zove je okrugao, u početku zelen a kasnije crna koštunica. Dozreva u avgustu. Listovi i bobice su kao sirovi otrovni ali kada se skuvaju mogu da se koriste, tako da se od belih cvasti pravi sirup i limunada a od zrelih plodova takodje se pravi sok ali može i džem. Ove mirisne cvasti zove ja sam iskoristila da napravim limunadu koju sam dodatno obogatila i matičnjakom. Recept je uradjen u saradnji sa C Slatka tradicija.
C dodaci za kolače
POTREBNI SASTOJCI: - 40 komada cvasti zove - 20 grančica matičnjaka (dužine 10 cm) - 4 l vode - 1 kesica C vanilin šećera - 1 kesica C limuntus I još je potrebno: - med
PRIPREMA: Cvetove zove pažljivo pregledati da nema bubica. Ako ste ih brali posle kiše i na čistom mestu udaljenom od puta ne trebate ih prati. Matičnjak takodje samo njega isecite na komade manje dužine kao i listove. Uzeti dublju posudu koja može da se poklopi i u nju staviti matičnjak i cvetove zove. Sve posuti vanilin šećerom i limuntusom. Preliti hladnom vodom i malo promešati. Odozgo staviti tanjir da pritisne cvetove da budu u vodi. Poklopite i ostavite na hladnom mestu da stoji 24 sata. Posle tog vremena izvadite cvetove zove i matičnjak. Tekućinu koju ste dobili procedite kroz cediljku ili gazu, sipajte u staklene flaše ili tegle i dobro zatvorite i to je sve. Dobili ste sok od zove i matičnjaka. Ovako dobijeni sok koristim kao limunadu. Možete ga čuvati u frižideru ili ako nećete da ga odmah koristite može da se zamrzne. Ja sipam u tegle koje punim malo više od pola, dobro zatvorim i stavim u zamrzivač. Za konzumiranje odmah odlite sok za 2 čaše ili u zavisnosti od osoba ali po osobi 1 čaša. U svaku čašu dodajte 2 kašike meda. Dobro promešajte da se med otopi, dodajte malo leda ako sok nije hladan i poslužite.